poniedziałek, 27 października 2014

Jak ozdobić szkatułkę metodą decupage z użyciem pasty strukturalnej

Krok po kroku, jak zrobić szkatułkę, posiadając trochę zdolności i odpowiednie materiały.


Materiały:
Drewniana szkatułka
Biała farba do drewna
Klej do decupage
Lakier akrylowy
Porządny pędzel, płaski, dość szeroki
Gąbeczka do dociskania serwetki (najlepiej gąbka-pędzel; brak na zdjęciu)
Nożyczki (przydaje się również mały skalpel)
I oczywiście serwetka z wybranym motywem
Pasta strukturalna mineralna
Szablon
Patyna (tu zastosowano zieloną)


Szkatułkę malujemy na biało. Stosując serwetki jest to wręcz wymóg, gdyż używany tylko jednej z trzech warstw serwetki - tej najbardziej kolorowej. Jest ona bardzo delikatna i wszystkie inne barwy przez nią przebijają, a więc, żeby zachować jej wzór, podkład powinien być biały. Oczywiście poza obszarem serwetki możesz stosować dowolne kolory.
Gdy szkatułka jest już pomalowana (i wyschnięta) nakładamy na nią klej (polecam specjalne kleje 3 w 1 zawierające w sobie: podkład, lakier i werniks), a następnie powoli nakładamy serwetkę stopniowo dociskając ją pędzlem-gąbeczką.
Kończymy ten etap pokryciem całej serwetki klejem "z góry" aby ją wyrównać i pozbyć się ewentualnych pęcherzyków powietrza lub zagnieceń (uważaj aby nie porwać przy tym serwetki).
Gdy klej wyschnie zabezpieczamy serwetkę warstwą lakieru.


Uważam, że tej szkatułce jeszcze czegoś brakuję. Tym razem rezygnuję ze spękań, na rzecz motywów przy użyciu pasty strukturalnej mineralnej. Używam do tego szablonu. Pamiętaj, że szablon po każdym nałożeniu trzeba umyć, inaczej wzór może nie wyjść, a pasta zostanie naniesiona w nieodpowiednie miejsca i trudno ją potem usunąć. Ja nakładam pastę pędzlem, ale można do tego używać również szpachelki.


 Na przodzie i boku wykonałam motywy róż, nawiązujące do motywu serwetki. Po zaschnięciu pasta jest lekko wypukła (ta również matowa z drobinkami mineralnymi, które się lekko mienią).


Ponieważ w tym przypadku zależało mi na subtelnym efekcie, wszystkie elementy wykonane pastą strukturalną, zostały pomalowane jedną warstwą farby na biało. Grafitowy kolor delikatnie przebija się przez farbę. Dodatkowo pod palcem można wyczuć wypukłą strukturę.
Rogi i brzegi szkatułki przetarłam zieloną patyną.


 Wewnątrz jest namalowany delikatny motyw różany, w białym kolorze.


Na koniec, na życzenie mojej przyjaciółki, motywy na górnej powierzchni szkatułki, te otaczające motyw z serwetki, zostały przetarte złotą pastą postarzającą. Dzięki temu zabiegowi uwypuklenia pasty strukturalnej są wyraźniejsze. Na koniec jeszcze kilka warstw lakieru.

1 komentarz:

  1. A zdjęcia nie oddają w pełni efektu, a jest on wspaniały.

    OdpowiedzUsuń